امروز: یکشنبه 6 بهمن 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

تحقیق ارتش در دوره ایلخانان

تحقیق ارتش در دوره ایلخانان دسته: علوم انسانی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 31 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 34

دانلود فایل تحقیق ارتش در دوره ایلخانان در قالب Word دارای 34 صفحه

قیمت فایل فقط 5,500 تومان

خرید

توضیحات:
دانلود فایل تحقیق ارتش در دوره ایلخانان در قالب Word دارای 34 صفحه.

بخشی از متن :
مقدمه:
«تاریخ نظامی جامع نمایشات هراسناك است كه بازیگران صحنه وسیع آنها منحصر به اشخاص معین نبوده است. بلكه شامل ملل یا تمدنهای مختلف می شوند. از اینرو برای كسانیكه خواسته باشند راجع به كیفیات روحی انسانها و اقوام بررسیهای دقیقی بنمایند، فایده خواندن تاریخ نظامی بیش از تاریخ عمومی است»
«سرلشكر كلمان گران گر»
مغولان یكی از اقوام زرد پوست بودند كه در مغولستان و شمال صحرای گبی می‌زیستند. این سرزمین بسیار خشك و مردم آن در فقر و خشونت به شیوه بیانگردی و چادرنشینی روزگار را می گذراندند.
آنان تا قبل از ظهور چنگیزخان به صورت قبایل متعدد پراكنده زندگی می كردند. این قبایل از نظر شیوه زندگی به دو دسته مهم تقسیم می شدند: 1- قبایل جنگی كه كارشان ماهیگیری و شكار حیوانات بود .
2- قبایل صحرانورد كه چادرنشین و دامدار بودند. میان ایلهای متعدد همیشه بر سر تصرف مراتع و غنایم جنگ و خونریزی بود. خان هر قبیله ای كه آن ها «نویان» می‌گفتند نوكران (بهادران-جنگاوران) چندی را به دور خود جمع كرده و یك نیروی نظامی قبیله‌ای تشكیل داده بودند. این نوكران در زندگی، شكار، تقسیم غنایم و جنگهای خان حضور فعال داشتند.
و حالا اینجا این سوال پیش می آید آیا این گروههای صحرانشین، بیانگرد چگونه توانستند این چنین فتوحاتی را بدست آورند. چه عواملی باعث پیشرفت و موفقیتهای آنان شد؟
در این تحقیق سعی شده است چگونگی تشكیل سپاه، لشكر مغول و عوامل پیروزی را تك تك اشاره نمایم و اصلاحات و تغییرات كه در این سپاهیان در زمان ایلخانان انجام شده را بازگو كنیم.
چنگیز و چگونگی اتحاد قبایل
هفتصد سال پیش مردی بر اكثر ممالك دست یافت نصف جهان را مسخر كرد و نوع بشر را چنان به وحشت افكند كه هنوز هم پس از قرنها آثار آن بیم نمایانست «سپاه چنگیزی آلت بسیار هولناك و قتالی بود به شرط آنكه آنرا ماهرانه بكار برده و انتظام و احترام را در آن حفظ كنند.
ظهور تموچین و اتحاد قبایل گوناگون سبب یكپارچگی نیروهای نظامی این قبیله ها شد و یك ماشین جنگی بزرگ، خشن و خونریز را به سوی مرزهای كشورهای مجاور و جهانگشائی كشاند.
تموچین توانست تا سن 44 سالگی تمام قبایل بزرگ را متحد كند و خود بر تخت پادشاهی مغولستان بنشیند. ارتش قبایل متعدد و بیابانگرد سه سال بعد در اولین اقدامات خود به چین حمله بردند و پس از به زانو در آوردن دولت ختا ، بخش وسیعی از ایالات شمالی را تحت انقیاد خود در آوردند.
فتح این مناطق متمدن و پر از ثروت و مكنت دنیای جدیدی را به روی این جنگاوران فقط بیابان و چادر دیده ، گشود و عامل و انگیزه مهمی شد كه در آینده به تهاجمات خود ادامه بدهند. با فتح چین و پكن روشها و فنون محاصره و همچنین استفاده از ادوات قلعه گیری از جمله دژكوبها، منجنقیها و.......را فرا می گرفتند و همچنین صنعتگران به همراه صنایع ساخت ادوات جنگی چین كه روزگار خود سرآمد بود، استفاده از باروت، نفت، معادن فلزات گوناگون كه همگی و یكباره در اختیارات چنگیز و اسرای سپاهش قرار گرفت.
در راس تشكیلات سیاسی و حكومت مغولان «خان» بزرگ قرار داشت و پس از آن شاهزادگان و خانهای كوچكتری كه در راس اروغ ها و اولوس ها جای می گرفتند.
این سلسله مراتب قدرت در سازمان نظامی و ارتش آنها نیز جاری بود. فرماندهی كل قوا در اختیار امپراتور خان بزرگ قرار داشت كه در زمان جنگ دستور او مجری بود. پس از وی شاهزاده ها، پس نویان ها (فرماندهان ارتش ده هزاره ها، افسران هزاره ها و در پایان افسران صده ها ، جای می گرفتند.
آنها كه نخست از پرداخت مالیاتها معاف بودند بعدها با تصرف ممالك مختلف از جمله ایران، صاحب اراضی وسیعی شدند و در عرصه اجتماع بعنوان فئودالهای بزرگ نمود پیدا كردند. جنگها و كشور گشائیها عامل اصلی تامین قدرت و ثروت این اشرافیت نظامی محسوب می شد.
شكل ظاهری یك سرباز مغولی و خصوصیات اخلاقی آنان:
در حدود چهل سال بیش از تشكیل قوریلتای 1206 «پلان كارپن» كه از مغولستان برگشته بود چنین می نویسد: «تترها (یعنی مغولان) مطیع ترین ملل دنیا در برابر رؤسا خودشان می باشند. اطاعتی كه آنها از روساء خودشان می كنند، بیشتر از اطاعتی است كه كشیشان ما از رؤسا مذهبی می نمایند.
و...

فهرست مطالب :
مقدمه 2
چنگیز و چگونگی اتحاد قبایل 3
شكل ظاهری یك سرباز مغولی و خصوصیات اخلاقی آن 5
دسته بندی لشكر مغول 7
صف آرایی سپاه 11
تعداد سپاهیان مغول 15
شیوه ها و تاكتیك های نظامی مغولان 17
چگونگی رفتار با اسیران 20
یاسای چنگیزی و تاثیر آن در سپاه 23
اسلحه 24
چگونگی تامین آذوقه و توشه برای سپاه 28
مواجب و حقوق سپاهیان 29
منابع و مآخذ 32

قیمت فایل فقط 5,500 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق ارتش در دوره ایلخانان , تحقیق در مورد ارتش در دوره ایلخانان , دانلود تحقیق ارتش در دوره ایلخانان , پروژه ارتش در دوره ایلخانان , در مورد ارتش در دوره ایلخانان , بررسی ارتش در دوره ایلخانان , مقاله ارتش در دوره ایلخانان , پیرامون ارتش در دوره ایلخانان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر